Együtt Újpestért

Rólunk

Polgári Újpestért Alapítvány

A Polgári Újpestért Alapítvány 2004-ben jött létre, alapító okiratában foglalt célja a következő: „polgári értékek terjesztése, az újpesti kulturális örökség ápolása, helyi műemlékek megóvása, a helyi közélet szervezése, a helyi kulturális élet támogatása”. Alapítványunk jellegénél, valamint célkitűzésénél fogva kiemelt szerepet tulajdonít az újpesti lokálpatriotizmus ápolásának, ennek értelmében a tevékenységünk fókuszában az újpesti helytörténet, ipar- és társadalomtörténet, épített örökségünk megőrzése áll. A városunk karakterét meghatározó korszak – Újpest fénykora – a XIX. század második, XX. század első fele volt, értelemszerűen e korszak feldolgozása, megismerése-megismertetése kap leginkább teret.

Alapítványunk szakmai tevékenysége részeként több ízben jelentetett meg e témakörbe illeszkedő kiadványokat, szervezett előadásokat, találkozókat, a település emblematikus épületeit bemutató látogatásokat. E rendezvények részint a tárgyat képező épületekben – esetleg azok mai helyén, környezetében -, részint más erre a célra alkalmas helyszíneken zajlanak. Ezen tevékenységek közösségi-közösségképző programok is egyben, amit annál inkább fontosnak tartunk, mivel nem csak a fizikai – épített és tárgyi – környezet, hanem az élő, lokális közösség megőrzése, fejlesztése is Alapítványunk célkitűzései közé tartozik.
A Nemzeti Együttműködési Alap támogatásának köszönhetően az utóbbi években a határon túlra is kitekinthettünk: erdélyi partnereinkkel sikeres műemlékvédelmi együttműködést alakíthattunk ki, melynek továbbfejlesztéséhez nagy reményeket fűzünk.

A közösség szervezése, fejlesztése ugyanakkor nem csupán eszköz, hanem önmagában véve is érték. Immáron több mint tízéves működésünk nyomán elmondhatjuk, hogy évente több alkalommal megrendezett szakmai programjaink egyben jó hangulatú találkozók is, amelyek révén egy mintegy 50 fős kört érünk el közvetlenül. Napjainkban azt tapasztaljuk, hogy a műemlékvédelem egyre nagyobb hangsúlyt kap úgy a civil világban, mint a közéletben is. Már csak bizakodni lehet, hogy a kialakuló tendencia nem jön késve: Magyarországos és a Kárpát-medencében egyaránt számos magyar vonatkozású műemlék pusztult el és van romos állapotban, számos pótolhatatlan nemzeti érték semmisült meg az épített örökség felelőtlen kezelése miatt.
Ebben a helyzetben felbecsülhetetlen a civil társadalom hozzájárulása az értékek megmentéséhez és bemutatásához. 

Az elmúlt 20 év során egyértelmű tendenciaként figyelhető meg a civil szféra előtérbe kerülése a műemlékvédelmi gyakorlat terén. A civil szerepvállalásnak a műemlékvédelem esetében történő felértékelődése nagy mértékben összefügg az állami szerepvállalás lehatárolódásával, az anyagi keretek szűkülésével.
Akár helyi közösségek mozgatóiként, akár a szakmai és politikai közegek közötti közvetítőként lépnek is föl, az elkötelezett civil műemlékvédők célja és feladata az, hogy védjék a műemlékeket.

Az Alapítvány 2015-ben kapcsolódott be egy széleskörű kárpát-medencei magyar örökségvédelmi együttműködésbe. A sepsiszentgyörgyi székhelyű, döntően erdélyi érdekeltségű Keöpeczi Sebestyén József Műemlékvédő Társaság és a magyarországi – de jelenleg döntően Erdélyben műemléket restauráló – Új Ezredév Alapítvány, valamint a Polgári Újpestért Alapítvány közreműködésében egy civil műemlékvédelmi kézikönyv megjelentetésére került sor, melynek elsődleges célja a Kárpát-medencében működő civil műemlékvédelmi,-örökségvédelmi gyakorlatok bemutatása volt. A kézikönyv a civil együttműködési gyakorlat mellett egy konkrét civil műemlékes modellt – a Bögözi Református Műemléktemplom Komplex Restaurálási Programot – is bemutatott. A civil kiadványt az Alapítvány a korábbi partnerszervezetekkel együtt már egy másik program keretében, a 2016 őszén, Bögözön megszervezett műemlékes civil rendezvény keretében mutatta be, nagy sikerrel.

Kérjük támogassa a Polgári Újpestért Alapítvány célkitűzéseit. Legyen közösségünk tagja, támogassa tevékenységeinket!